Proč se lidé bojí chodit do fitka?

Článek není zaměřen odborným způsobem, není to studie. Ráda bych jen objasnila problém většiny lidí z pohledu trenéra a člověka.

Těch důvodů je spousta… předsudky, strach, stud, nechuť, špatné zkušenosti, lenost, neznalost prostředí, peníze, atd.… Já sama znám spoustu lidí v mém okolí, kteří se do klasické posilovny prostě bojí přijít. Zkusím vám na pár hlavních důvodech vysvětlit, proč jsou vaše obavy zbytečné a jak jednoduše je můžete překonat. A než se do toho pustím, jedno malé upozornění, pokud tento článek čte několik zapřisáhlých odpůrců fitka či sportu obecně, dál již prosím ani nečtěte, vás nepřesvědčím a ani se do toho pouštět nebudu :-).

A pro ostatní… Začínáme – PŘEDSUDKY, předsudky lidí, že všichni, kdo chodí do fitka, jsou perfektní sportovci s vymakanou postavou, ať se jedná o ženy nebo muže a že pokud tam přijde někdo s pár kily navíc, bude pro smích… Slýchám to, je to BLBOST! Všichni ti, kteří už tu nádhernou postavu mají, taky někdy musely začít. Vypracované svaly se nevytvořili sami a ani se tak nenarodili. Za každým vyrýsovaným svalem je mnoho dřiny a disciplíny a toho si je vědom každý, kdo cvičí. Jen hlupák si řekne: „Co tu ten tlusťoch chce…?“ Nepoznala jsem takové a když už, tak vás opravdu nemusí zajímat. Kde jinde začít hubnout než v posilovně? Kde jinde najdete lepší podporu ve svém snažení než v posilovně? Předsudky jsou zbytečné v každé oblasti života, a cvičení nevyjímaje. A pokud je stále cítíte, stačí navštívit pár fitness center a zjistit, které vám vyhovuje a kde se cítíte nejlépe. Nevybírejte podle prestiže a líbivosti na selfie, ale podle svého citu.

Další důvod – STUD, tak ten dokáže potrápit. Jakmile vejdete do fitka, může tu být pro něho hned několik příležitostí – v šatně narazíte na osobu, která vypadá, že se s činkami již narodila, k obědu si dává solárko a porci vzduchu navíc, a vám se snad ty nové sportovní oblečky nějakým záhadným způsobem srazily… pokračujete dále do kardio zóny, kde máte pocit, že na obsluhu běžeckého pásu potřebujete vysokou školu technickou a po pár minutách běhu by jste přísahaly, že vaše plíce si právě vzaly neplacené volno…, ale ani to vás neodradí, a přejdete do hlavní části fitka…, všude spousta lidí, stroje, činky, kotouče, a další nářadí, které určitě nebylo na tom videu na internetu s názvem „jak snadno začít v posilovně“. Kamarád, který vás tam doprovodil, mezitím splyne s davem okolních borců a vy se jen snažíte aspoň nikomu nepřekážet a hlavně se nezmrzačit… Jo, to pak někdy přichází i panika :-). Vím to, píšu to podle své vlastní dávné zkušenosti. Stud, ten nás dokáže brzdit stejně jako strach, ale překonáním obojího zase o kus dál posuneme vlastní hranice. Ke studu v posilovně není důvod, tady jsou si všichni rovni… Nevěříte? A kde jinde na veřejnosti můžete libovolně funět a hekat a ještě za to sklidíte obdiv? Potí se naprosto všichni, muži, ženy, hubený, tlustý, mladší, starší…

Pokračujeme… NEZNALOST prostředí, cviků, obsluhy strojů, tréninkového plánu, apod.… Na to je jednoduchá odpověď, osobní trenér. Pokud si vyberete správného osobního trenéra, tak tento důvod úplně odpadá. Jelikož, youtube ani google vás opravdu cvičit nenaučí. Pokud jste začátečník, tak cizí zásobník cviků v krátkém videu vás k vaší vytoužené postavě jen těžko přiblíží. O šílených a „zaručených“ dietách ani nemluvím. A výsledek vás může nejen zklamat nebo odradit, ale také si můžete fyzicky ublížit. Neriskujte své zdraví, a už vůbec ne kvůli touze přiblížit se vyretušované podobě „celebrit“ na titulních stránkách. Pokud toužíte po opravdové a trvalé změně, vezměte si k ruce někoho, kdo je profesionálem. A obvykle to nebývá partner ani kolegyně z práce. A věřte mi, vyhozené peníze to nejsou. Za hubnoucí legíny a zázračné pilulky na hubnutí už lidé utratili více.

Jedeme dál… ŠPATNÉ ZKUŠENOSTI, říká se, každá zkušenost dobrá, ale za zablokovanou bederní páteř, natržený stehenní sval nebo svalovou horečku asi moc vděčni nebudete. Takže, pro případ, že špatnou zkušenost ještě nemáte, jste na tom lépe a ani ji neriskujte. Není o co stát. A pro ty, z vás, kdo ji již mají, nezbývá nic jiného, než to překonat a zkusit to znovu. Ať k té špatné zkušenosti vedlo cokoliv, teď to může být úplně jinak. Stačí se na problém podívat z jiné strany. Špatná zkušenost je jen hrbol na cestě, nad kterým můžete buď zůstat stát a donekonečna ho analyzovat, nebo ho přejdete a pokračujete dál, nikdy nevíte, koho na té další cestě můžete potkat…

Peníze … jo, tak to slýchám velmi často, nemám na to peníze. A mě pak napadá, kolik vlastně člověk týdně utratí za kávu v kelímku, koblihu v pekárně, oběd v restauraci, vínečko s kamarádkou, párty s přáteli v klubu, pochutiny domů k televizi, umělé nehty, kadeřník, mnohdy zbytečné léky v lékárně (tablety na potlačení chuti na sladké, tablety na odvodnění doporučované v reklamě, zaručené spalovače při sezení na gauči). Neberte to špatně, já nemám nic proti tomu, dělat si radost a chtít vypadat dobře. Sama to tak taky dělám, jinak by asi ani nefungovala domácí ekonomika. Ale když si sami sepíšete své „nezbytné“ výdaje, k jakému číslu dojdete? Přece peníze investované do svého vlastního zdravého těla nejsou nikdy vyhozené.

Další oblíbené důvody a výmluvy, ne vždy vyřčené, jsou lenost, nechuť, nemám na to čas, já to nestíhám, to je zbytečné, pocení v tělocvičně je fuj, mám na práci důležitější věci, atd.… pokračovat bych asi mohla dlouho, ale to už by byla nuda a důvod nestíhat cvičení :-).

Závěrem, přeci jen ještě poslední důvod –  strach – a ten umí být pěkný podrazák, a to ve všech oblastech života. Podlehnout strachu znamená zůstat stát na místě. Pokud se bojíte, začít se hýbat teď, tak o pět let později to nebude o nic lepší. Bojíte se, jak začít? Bojíte se, že to nezvládnete? Nevydržíte? Že na to nemáte pevnou vůli? Pokud ano, tak gratuluji, udělali jste první krok ke své změně – přiznali jste, si to. Na strach je vždy nejlepší mít dobrého parťáka, a takovým může být zrovna váš vlastní osobní fitness trenér. Nevěříte? V příštím článku se o tom dozvíte víc…

Krásný nejen jeden den, přeji sportovcům i nesportovcům, prostě všem.

Lucka – osobní trenérka a instruktorka skupinových lekcí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *